هرآنچه راجع به آیفون ۱۳ اپل می‌دانیم

هرآنچه راجع به آیفون ۱۳ اپل می‌دانیم

شایعات مربوط به آیفون ۱۳ طی چند ماه اخیر به وفور دیده و توسط بی‌شمار افشاگر مختلف منتشر شده‌اند. با کنار هم قرار دادن این اخبار، تصویری کامل راجع به چهار موبایل آیفون ۱۳، آیفون ۱۳ پرو، آیفون ۱۳ پرو مکسوآیفون ۱۳ مکس شکل می‌گیرد. در ابتدا اجزای مختلف این موبایل‌ها را به صورت خلاصه بررسی کرده و در ادامه به شرح جزییات هرچه بیشتر براساس آنچه دیده و شنیده‌ایم می‌پردازیم.

تاریخ عرضه: به احتمال فراوان ماه سپتامبر ۲۰۲۱ زمانی باشد که همه‌چیز را راجع به آیفون‌های ۱۳ خواهیم شنید. اما هنوز تاریخ رونمایی یا عرضه به صورت رسمی اعلام نشده است. بهترین حدسی که می‌توان زد این است که آیفون جدید در روز ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱ معرفی می‌شو.

قیمت: گویا باید منتظر قیمت‌گذاری‌های کاملا مشابه به خانواده آیفون ۱۲ باشیم. آیفون ۱۲ مینی، یعنی ارزان‌قیمت‌ترین آیفون اپل در سال ۲۰۲۰- با قیمت پایه ۶۹۹ دلار از راه رسید و آیفون ۱۲ پرو مکس –گران‌قیمت‌ترین عضو خانواده- هم ۱۰۹۹ دلار قیمت‌گذاری شده بود.

طراحی: انتظار می‌رود شاهد تغییرات اندکی نسبت به آیفون ۱۲ باشیم،‌ اما در عین حال به نظر می‌رسد کمپانی اپل در صدد بازطراحی دوربین‌های اصلی و پشتی برآمده است. به نظر می‌رسد که دو موبایل ارزان‌قیمت‌تر از ساختار اریب لنزها برخوردار خواهند شد، اما فارغ از این بسیار شبیه به موبایل‌های ۲۰۲۰ باقی می‌مانند.

رنگ‌بندی: اپل ممکن است آیفون ۱۳ را در چند رنگ کاملا جدید عرضه کند و گفته می‌شود صورتی و نارنجی دو مورد از آن‌ها خواهند بود. علاوه بر این، انتظار می‌رود شاهد‌ رنگ‌بندی‌های قدیمی‌تر مانند بنفش، مشکی و سفید هم باشیم.

نمایشگر: ابعاد نمایشگر و رزولوشنی که به تصویر می‌کشد به احتمال فراوان در تمام موبایل‌های خانواده آیفون ۱۳ یکسان با قبل باشد، اما گفته می‌شود مدل‌های پرو و پرو مکس همراه با نرخ تازه‌سازی ۱۲۰ هرتز از راه می‌رسند. این یعنی تصاویر به شکلی روان‌تر از همیشه به تصویر کشیده خواهند شد. علاوه بر این انتظار می‌رود تمام مدل‌ها از نمایشگر همیشه روشن هم بهره‌مند شوند.

دوربین: اپل مشغول دستکاری دوربین موجود در سری آیفون ۱۳ است و دو مدل پرو احتمالا از یک سنسور فوق عریض بهبودیافته برخوردار شوند. آیفون ۱۳ پرو ممکن است یک دوربین تله‌فوتو بهبودیافته هم داشته باشد. از سوی دیگر افشاگران از وجود سنسور لایدار در هر چهار مدل خبر می‌دهند که سنجش عمق را شدیدا بهبود می‌بخشد. بهبود در نرم‌افزارهای ضبط ویدیو هم بارها در شایعات شنیده شده و باید منتظر حالت پرتره ویدیویی باشیم.

مشخصات سخت‌افزاری: چیپست A15 به احتمال فراوان قوت‌رسان هر چهار مدل خواهد بود، اما هنوز نمی‌دانیم این پردازنده دقیقا چقدر قدرتمند است. علاوه بر این بارها و بارها در شایعات شنیده‌ایم که اپل احتمالا برای نخستین بار در تاریخچه خود، نخستین آیفون مجهز به ۱ ترابایت حافظه داخلی را نیز عرضه کند.

باتری: اگر شایعات مربوط به باتری آیفون ۱۳ حقیقت داشته باشند، می‌توانند منتظر باتری‌هایی بزرگ‌تر از همیشه در موبایل‌های ۲۰۲۱ اپل باشید. این باتری‌ها به شکل قابل توجهی بزرگ‌تر از قبل خواهند بود و انتظار می‌رود آیفون ۱۳ استاندارد با ظرفیت ۳۰۹۵ میلی‌امپر ساعت (در قیاس با باتری ۲۸۰۵ میلی‌آمپر ساعتی آیفون ۱۲) از راه برسد. معنای این چیست؟ اینکه آیفون ۱۳ عمر باتری بیشتر از تمام موبایل‌های قبلی خواهد داشت.

آنچه تا این لحظه خواندید خلاصه‌ای از اکثر چیزهایی بود که راجع به آیفون ۱۳ می‌دانیم. اما این چند پاراگراف تصویری کامل از موبایل‌های سال ۲۰۲۱ اپل ترسیم نمی‌کنند. بنابراین در ادامه با جزییات بیشتر به بررسی اخبار، افشاگری‌ها و شایعات می‌پردازیم.

تاریخ عرضه آیفون ۱۳

تاریخ عرضه آیفون ۱۳ به احتمال فراوان ماه سپتامبر ۲۰۲۱ باشد و انتظار می‌رود طی سومین یا چهارمین جمعه همین ماه (یعنی ۱۷ یا ۲۴ سپتامبر) نیز شاهد عرضه آن به بازار باشیم.

تا پیش از سال ۲۰۲۰ میلادی، اپل معمولا آیفون‌های جدید را در اولین یا دومین سه‌شنبه سپتامبر معرفی کرده است. اگر این رویه دوباره در سال ۲۰۲۱ تکرار شود، خانواده آیفون ۱۳ در یکی از روزهای ۷ یا ۱۴ سپتامبر معرفی شده و ۱۰ روز بعد هم به بازار می‌آید. چندین تحلیلگر تا به امروز گفته‌اند که رونمایی آیفون امسال به سومین هفته سپتامبر موکول شده که یعنی ۱۴ سپتامبر گزینه محتمل‌تر است.

با این حال نمی‌توان با قطعیت کامل راجع به تاریخ رونمایی و عرضه دیوایس‌های جدید صحبت کرد، زیرا پاندمی کووید-۱۹ یک فاکتور بسیار بزرگ به حساب می‌آید که برنامه‌ریزی شرکت‌ها را گاه دچار مشکل می‌کند. برای مثال آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ پرو تا ماه اکتبر ۲۰۲۰ با تاخیر در عرضه روبه‌رو شدند و آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۲ پرو مکس هم نوامبر همان سال به بازار آمدند.

علاوه بر این، تاخیر در عرضه طی سال ۲۰۲۰ ظاهر منجر به افزایش فروش دیوایس‌های آیفون شد. این اتفاق می‌تواند نظر اپل را راجع به برهه عرضه تغییر داده باشد، هرچند که چیزی راجع به این موضوع در شایعات نشنیده‌ایم.

قیمت آیفون ۱۳

تنها افشاگری بزرگ راجع به قیمت‌گذاری دیوایس‌های سری ۱۳ حکایت از این دارد که باید منتظر برچسب‌های قیمت یکسان با سری آیفون ۱۲ باشیم. همین منبع تاکنون دو بار به این موضوع اشاره کرد و چنین اتفاقی هم‌راستا با انتظارات ما نیز هست.

با این حال همواره باید احتمال افزایش اندک قیمت‌ها را نیز داشت. خصوصا در بازارهای غیر از بازار آمریکا. این افزایش قیمت بدان خاطر خواهد بود که در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بسیاری از کشورهای جهان از تکنولوژی mmWave 5G پشتیبانی خواهند کرد و در این پروسه، هزینه تولید آیفون برای آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

علاوه بر این‌ها شنیده‌ایم که برخی از تامین‌کنندگان کلیدی اپل مجبور به افزایش حقوق کارگران خود و در نتیجه قیمت قطعات خود بوده‌اند و این یعنی در نهایت اپل هم باید هزینه‌های بیشتری را متحمل شود. اما تمام این‌ها فرضیه هستند و محتمل‌ترین اتفاق، قیمت‌گذاری کاملا یکسان با دیوایس‌های سال پیش است.

طراحی آیفون ۱۳

انتظار می‌رود خانواده آیفون ۱۳ از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به خانواده آیفون ۱۲ باشد، اما در عین حال بارها و بارها راجع به چند تفاوت کلیدی در شایعات و اخبار شنیده‌ایم.

یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که به آن اشاره شده، ناچ یا همان بریدگی نمایشگر کوچک‌تر است و از سوی دیگر باید منتظر چیدمان اریب سنسورهای دوربین در آیفون ۱۳ باشیم. به نظر می‌رسد موبایل‌های جدید اندکی قطورتر از قبل هم باشند که با درنظرگیری تجهیز آن‌ها به باتری بزرگ‌تر، کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

تغییرات ناچ آیفون ۱۳

ناچ یا بریدگی نمایشگر به احتمال زیاد در این نسل از موبایل‌های آیفون تغییر کند. بی‌شمار منبع مختلف به کاهش یافتن ابعاد بریدگی نمایشگر اشاره داشته‌اند. این خبری عالی برای مشتریانی به حساب می‌آید که سال‌ها از یکسان باقی ماندن ناچ گله‌مند بوده‌اند. یک منبع دیگر هم اضافه کرده که ظاهرا ابعاد سنسور Face ID هم کاهش یافته و اصلا به همین خاطر اپل توانسته ابعاد ناچ را کوچک‌تر کند.

علاوه بر این‌ها، تا امروز تصاویر مربوط به شیشه‌های محافظ ساخته شده برای آیفون ۱۳ هم به بیرون درز کرده‌اند و وجود ناچ کوچک‌تر را به وضوح نشان می‌دهند. مشابه همین موضوع در تصاویر به دست آمده از ماکت‌های آیفون ۱۳ هم به چشم می‌خورد. اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، ناچ جدید ۲۶.۸ میلی‌متر طور دارد (در قیاس با طول ۳۴.۸۳ میلی‌متری در آیفون ۱۲) اما در عین حال با عرض ۵.۳۵ میلی‌متر از راه می‌رسد که اندکی بلندتر از عرض ۵.۳ میلی‌متر در آیفون ۱۲ به حساب می‌آمد.

ماکت‌ها نشان می‌دهند که محتویات ناچ هم اندکی جابه‌جا شده‌اند. برای مثال دوربین سلفی حالا در سمت چپ (به جای سمت راست در مدل‌های قبلی) تعبیه شده و اسپیکر گوشی هم به حاشیه نمایشگر راه یافته است. در مجموع باید افزود که ناچ جدید قرار است ۳۰ درصد کوچک‌تر از ناچ آیفون ۱۲ باشد.

طراحی آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس

اما تکلیف آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس چیست؟ بنابر یکی از ماکت‌های مدل پرو مکس که براساس شماتیک‌ها و افشاگری‌ها ساخته شده، در این موبایل‌ها نیز شاهد ناچ کوچک‌تر و همینطور لنزهای دوربین بزرگ‌تر خواهیم بود. از سوی دیگر، طراحی و حتی ابعاد این مدل هم کمابیش مشابه به آیفون ۱۲ پرو مکس باقی مانده است.

پیش از این هم طراحی بسیار مشابهی را در رندرهای غیر رسمی آیفون ۱۳ مشاهده کرده‌ایم که ظاهرا براساس «ورژن نهایی» دستگاه به دست آمده بودند. در این رندر شاهد بیرون‌زدگی تخت‌تر و بزرگ‌تر دوربین نسبت به آیفون ۱۲ پرو هستیم، سنسورهای دوربین بزرگ‌تر شده‌اند، ابعاد ناچ کاهش یافته و ظاهرا از فریم جدید از جنس فلز ضد زنگ استفاده شده که مقاومت بیشتری در برابر باقی ماندن اثر انگشت از خود نشان می‌دهد.

علاوه بر این، شاهد ماکت‌های دیگری از این دو موبایل نیز بوده‌ایم که بار دیگر با تمام افشاگری‌های بالا سازگاری دارند. بنابراین طراحی مورد انتظار به احتمال زیاد همان چیزی باشد که در ورژن نهایی موبایل‌های خانواده آیفون ۱۳ مشاهده خواهیم کرد.

آیفون ۱۳: Touch ID یا Face ID

یکی از افشاگران می‌گوید که کمپانی اپل بالاخره برای رونمایی از اسکنر اثر انگشت زیر نمایشگر خود آماده شده است. تا به امروز بسیاری از موبایل‌های اندرویدی همراه با این قابلیت جذاب از راه رسیده‌اند و این افشاگری هم می‌گوید که اپل بالاخره مسیری مشابه را در پیش خواهد گرفت. در واقع تا به اینجای کار بارها راجع به تمایل اپل به این تکنولوژی شنیده‌ایم و به نظر می‌رسد کمپانی می‌خواهد از یک سیستم احراز هویت دیگر نیز در کنار Face ID استفاده کند.

اما نمی‌توان با قطعیت صحبت کرد. مینگ-چی کو، تحلیلگر نام‌آشنا و معتبر اخبار مربوط به اپل می‌گوید که این قابلیت در اصل راه خود را به آیفون‌های سال ۲۰۲۲ یا به عبارت دیگر آیفون ۱۴ باز خواهد کرد. مارک گورمن، یک منبع معتبر دیگر، نیر می‌گوید که اپل احتمالا سنسور Touch ID زیر نمایشگر را به هیچ آیفونی نیاورد و در عوض به سراغ Face ID زیر نمایشگر خواهد رفت. این تکنولوژی هم به احتمال فراوان تا زمان عرضه آیفون ۱۳ آماده نمی‌شود.

چیزی که شاید شاهد آن باشیم، یک جور Face ID جدید است که با ماسک و عینک‌های بخارکرده نیز سازگاری دارد. اخبار حکایت از این دارند که بعد از پاندمی کووید-۱۹ و اجبار به ماسک زدن، اپل در صدد بازنگری در سیستم Face ID برآمده تا آن را برای این دوران کارآمدتر کند.

در نهایت باید افزود که بنابر یک افشاگری که از طریق فایل‌های سیستمی iOS 15 به دست آمده، به‌روزرسانی نرم‌افزاری بزرگ بعدی اپل قرار است پشتیبانی از سیستم احراز هویت بیومتریک دوگانه را امکان‌پذیر کند. برای چنین قابلیتی در واقع نیازمند دو سیستم احراز هویت خواهیم بود و این یعنی دستگاه باید هم به Face ID و هم Touch ID مجهز باشد تا همه‌چیز شکلی منطقی به خود بگیرد.

ابعاد نمایشگر آیفون ۱۳

یکی از چیزهایی که به احتمال فراوان هیچ فرقی با گذشته نخواهد داشت، ابعاد دیوایس‌های جدید است. تقریبا تمام شایعات حکایت از این داشته‌اند که چهار مدل آیفون ۱۳ با ابعاد نمایشگری کاملا یکسان با خانواده آیفون ۱۲ از راه می‌رسند.

البته در این این بین باید منتظر تغییرات اندک در ابعاد کلی دستگاه بود. بنابر یک گزارش، آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ پرو ۷.۵۷ میلی‌متر قطر خواهند داشت و به این ترتیب ۰.۱۷ میلی‌متر قطورتر از مدل‌های سال پیش ظاهر می‌شوند. در همین گزارش آمده که برآمدگی دوربین هم بیشتر خواهد بود و برای مثال در آیفون ۱۳ پرو ابعادی معادل ۳.۶۵ میلی‌متر دارد. برای مقایسه، میزان برآمدگی دوربین در آیفون ۱۲ پرو معادل ۱.۷ میلی‌متر بود. یک گزارش دیگر هم شنیده‌ایم که می‌گوید تغییرات قطر بدنه در حد ۰.۱ میلی‌متر خواهد بود. حقیقت هرچه که باشد، به نظر باید منتظر تغییرات بسیار اندک در ابعاد کلی دستگاه‌ها باشیم.

رنگ‌بندی آیفون ۱۳

انتظار می‌رود در موبایل‌های سری آیفون ۱۳ شاهد گستره وسیعی از رنگ‌بندی‌های قدیمی و جدید باشیم. شایعات می‌گویند آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس در رنگ‌های مشکی، نقره‌ای طلایی و رز گلد عرضه می‌گردد. در جایی دیگر هم صحبت از صورتی و نارنجی به میان آمده است.

شایعه رنگ‌های صورتی و نارنجی متعلق به منبعی است که سابقه‌ چندانی ندارد و یک شایعه دیگر می‌گوید که رنگ نارنجی از فاز پروتوتایپ عبور نکرده و در واقع رضایت مدیران اپل را به دست نیاورده است. با این وجود، گاهی شنیده‌ایم که رنگ نارنجی مورد نظر در واقع رنگ برنز است.

در هر صورت رنگ صورتی و نارنجی یا برنز بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد و تا به امروز چندین نفر به طراحی رندرهای غیر رسمی از آیفون‌هایی به این رنگ پرداخته‌اند و نتیجه کار بسیار زیبا به نظر می‌رسد. از این‌ها که بگذریم، چندین بار صحبت از رنگ مشکی مات برای آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس هم به میان آماده است. ظاهرا این ورژن قرار است رنگی بازنگری شده در آیفون ۱۲ پرو گرافیتی باشد، اما با شمایلی تیره‌تر.

در مجموع احتمالا امثال شاهد رنگ‌های متنوع‌تر و روشن‌تر برای آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی باشیم و از سوی دیگر مدل‌های پرو با رنگ‌بندی‌های محدودتر و تیره‌تر به دست مشتریان خواهند رسید.

نمایشگر آیفون۱۳

یکی از چیزهایی که شایعات مربوط به آن بارها برای آیفون ۱۲ به گوش می‌رسید اما به حقیقت نپیوست، افزودن نرخ تازه‌سازی ۱۲۰ هرتز به نمایشگر این دستگاه بود. حالا همان شایعات را بار دیگر راجع به آیفون ۱۳می‌شنویم. نرخ تازه‌سازی اساسا میزان دفعاتی که نمایشگر به‌روزرسانی می‌شود را تا ۱۲۰ فریم بر ثانیه افزایش می‌دهد و به این ترتیب هنگام اسکرول کردن در مرورگرها و شبکه‌های اجتماعی یا تجربه بازی‌ها می‌توانید منتظر تجربه بصری به مراتب روان‌تر باشید.

این تکنولوژی احتمالا به همان شکلی سر از آیفون‌های جدید درآورد که پیشتر در آیپد پرو دیده‌ایم. این یعنی اپل به سراغ نرخ تازه‌سازی متغیر خواهد رفت که بسته به محتوای در حال نمایش یا کاری که انجام می‌دهید تغییر می‌کند. چندین شایعه به این موضوع اشاره داشته‌اند که نرخ تازه‌سازی ۱۲۰ هرتز سر از آیفون‌های ۱۳ درخواهد آورد و چندین تحلیلگر سرشناس هم می‌گویند که این تکنولوژی حداقل در دو مدل از چهار مدل تعبیه شده است.

یک خبرگزاری معتبر کره‌ای به نقل از منابع نزدیک به اپل می‌گوید که دو مدل گران‌قیمت‌تر به نمایشگر ۱۲۰ هرتز مجهز می‌شوند، این یعنی آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس. همین سایت جزییات بیشتری در این باره منتشر کرده و مدعی شده که سامسونگ تنها تامین‌کننده پنل‌های ۱۲۰ هرتز برای اپل خواهد بود.

اما جالب است بدانید که احتمال تعبیه نرخ تازه‌سازی بالاتر از ۱۲۰ هرتز هم وجود دارد. اپل در یکی از پتنت‌های خود راجع به موبایلی با نرخ تازه‌سازی متغیر صحبت می‌کند که حتی به ۲۴۰ هرتز هم دست می‌یابد. نرخ ۲۴۰ هرتز در حال حاضر در هیچ موبایل هوشمندی رویت نمی‌شود. اما باید توجه داشت که پتنت‌ها خیلی از اوقات به محصولی واقعی تبدیل نمی‌شوند و نباید حساب زیادی روی آن باز کرد.

از سوی دیگر احتمال این وجود دارد که شاهد تکنولوژی نمایشگر همیشه روشن در خانواده آیفون ۱۳ باشیم. شمار زیادی از افشاگران معتبر –از جمله مارک گورمن، خبرنگاری وب‌سایت بلومبرگ- می‌گویند این موضوع حقیقت دارد. کاربران اندرویدی برای سالیان طولانی به این تکنولوژی دسترسی داشته‌اند و حالا نوبت به طرفداران اپل رسیده.

و در نهایت باید منتظر چه ابعادی برای خانواده آیفون ۱۳ باشیم؟ شایعات می‌گویند ابعادی کاملا مشابه به آیفون‌های سال پیش. به این ترتیب آیفون ۱۳ مینی ۵.۴ اینچی خواهد، آیفون ۱۳ ۶.۱ اینچی، آیفون ۱۳ پرو ۶.۱ اینچیوآیفون ۱۳ پرو مکس هم ۶.۷ اینچی.

باتری آیفون ۱۳

مینگ-چی کو، تحلیلگر سرشناس اخبار اپل می‌گوید آیفون ۱۳ احتمالا به سراغ تکنولوژی برد نرم رفته باشد که باعث می‌شوند اپل قادر به ساخت باتری‌هایی کوچک‌تر از نظر فیزیکی باشد و در عین حال تفاوتی در ظرفیت باتری به وجود نیاید.

کو می‌گوید که آیفون ۱۳ به احتمال فراوان ظرفیت باتری بیشتری نسبت به آیفون ۱۲ دارد. او بارها بر این ادعای خود پافشاری کرده و می‌گوید اپل در حال آزمون و خطا با یک طراحی جدید است که در راستای ذخیره‌سازی فضا انجام می‌شود. مشابه همین موضوع را از زبان موسسه TrendForce نیز شنیده‌ایم که می‌گوید خانواده آیفون ۱۳ از مدار برد انعطاف‌پذیری بهره‌مند شده که فضای کمتری نسبت به بردهای سنتی‌تر داشته و پتانسیل‌های زیادی برای باتری‌های بزرگ‌تر به همراه می‌آورد.

در جایی دیگر راجع به شارژ بی‌سیم بهبودیافته هم صحبت شده است. گزارش‌ها از این حکایت دارند که خانواده آیفون ۱۳ همراه با فضای شارژ وایرلس بزرگ‌تری از راه می‌رسد که سرعت شارژ بالاتر، مدیریت حرارت بهتر و حتی شارژ بی‌سیم معکوس را مهیا می‌سازد. با سومین مورد، در تئوری قادر به شارژ کردن چیزهایی مانند ایرپادز با باتری آیفون خود خواهید بود.

یک وب‌سایت دیگر به نام MyDrivers مدعی شده که به منابعی دسترسی دارد که می‌گویند آیفون ۱۳ از شارژ سیمی ۲۵ واتی پشتیبانی می‌کند. بنابراین با سرعت شارژ بسیار بالاتری نسبت به شارژ ۱۸ واتی در آیفون ۱۲ روبه‌رو خواهیم بود.

در این بین خود اپل هم پتنتی به ثبت رسانده که راجع به حالت «شارژ محافظتی» صحبت می‌کند. این قابلیت باعث می‌شود زمانی که موبایل را برای برهه‌ای طولانی به برق متصل کرده‌اید، روند شارژ به صورت خودکار قطع شود تا در طولانی‌مدت آسیبی به باتری نرسد. اما بار دیگر باید گفت که بسیاری از پتنت‌ها تبدیل به محصولی واقع نمی‌شوند و بنابراین نباید حساب چندانی روی آن باز کنید.

مشخصات و عملکرد آیفون ۱۳

یک افشاگر سرشناس می‌گوید که سال ۲۰۲۱ سالی خواهد بود که بالاخره آیفون مجهز به حافظه داخلی ۱ ترابایتی از راه می‌رسد. اپل تا به این لحظه به آزمون و خطا با فضای داخلی ۱ ترابایتی نپرداخته است، نه حداقل در آخرین موبایل‌های هوشمندش. بنابراین انتظار می‌رود که این ظرفیت حافظه تنها منحصر به ورژن‌های گران‌قیمت‌تر پرو و پرو مکس باشد.

اگر این شایعه حقیقت داشته باشد، احتمالا باید خودمان را برای عرضه گران‌قیمت‌ترین موبایل آیفون تاریخ هم آماده کنیم. ۱ ترابایت حافظه بسیار زیادی برای یک موبایل هوشمند است و قطعا هزینه سنگینی روی دوش اپل می‌اندازد.

پرفورمنس دستگاه هم باید طبق روال هر سال بهبود یابد و اخیرا صحبت‌هایی راجع به تکنولوژی محفظه بخار پیشرفته برای خنک‌کنندگی آیفون ۱۳ به گوش می‌رسد. البته شاید این تکنولوژی برای آیفون‌های امسال آماده نشود و در آیفون ۱۴ شاهد به کارگیری آن باشیم.

و ستاره نمایش هم چیپست A15 اپل خواهد بود که همین حالا در فاز تولید انبوه است و به تمام مدل‌های آیفون ۱۳ قوت خواهد رساند. منبعی که راجع به این چیپست صحبت کرده می‌گوید باید منتظر سخت‌افزاری ۵ نانومتری باشیم که هم‌اندازه با A14 است. با این حال بعید است که شاهد تغییرات بسیار گسترده از نظر توان پردازشی نباشیم. اگر همه‌چیز به خوبی پیش برود، آیفون‌های ۱۳ همراه با چیپست ۵ نانومتری عرضه می‌شوند اما اپل در آیفون ۱۴ از چیپستی ۳ نانومتری استفاده خواهد کرد.

بر چسب ها:

نظر خود را بگذارید
نظرات
میهمان
09/09/1400 04:18 ق.ظ
555
میهمان
10/09/1400 05:22 ق.ظ
555
میهمان
12/09/1400 05:16 ق.ظ
555
میهمان
14/09/1400 06:44 ق.ظ
555